Do you speak English?

Svět se mění tak rychle, že se nestačíme divit. Najednou zjišťujeme, že už nevystačíme s tím, co umíme. Nastala doba celoživotního vzdělávání, jehož základem je znalost angličtiny. V anglickém jazyce dnes vychází 90 % světové odborné literatury a pokud chcete dobře placené zaměstnání, už nestačí diplom ani dobré vysvědčení ... Najednou se ptají , ne jaký světový jazyk umíte, ale jaké světové jazyky umíte! Dávno už nestačí znát pouze jeden jazyk , například standard pro nově přijímané vedoucí pracovníky 100% německé firmy Volkswagen (Škoda Auto) je znalost dvou světových jazyků, většinou angličtiny a němčiny. Nejčastějším cizím jazykem používaným obyvateli EU se stala angličtina.

Svět spěje ke globalizaci, ať se vám to líbí nebo ne. Stále více obchodu a aktivit se děje a bude dít prostřednictvím internetu. A tato informační dálnice je zásadně v angličtině. Nic totiž nepůsobí ve vyspělém světě trapněji, než člověk s vysokoškolským diplomem, lékař nebo inženýr, který neumí anglicky. To už pochopila i nejlidnatější země světa - Čína. Anglický jazyk je tam povinný již na základní škole. U nás zatím o nutnosti znalosti angličtiny sní jen Národní vzdělávací fond se svou "Strategií rozvoje lidských zdrojů pro ČR“. Čekat ale nelze. Začněte proto u sebe, protože znalost angličtiny je předpokladem zvládnutí informační gramotnosti na mezinárodní úrovni.

Patříte také k věčným začátečníkům nebo vám chuť bere vzpomínka na výuku kdysi ve škole? V Čechách se vžila posedlost gramatikou a z toho plyne strach promluvit, vyjádřit se i za cenu , že udělám chybu. Jak se ale naučit jazyk bez gramatiky? V tomto případě byste měli hledat kurz, kde se vyučuje komunikativní metodou podobně, jako jste se začínali učit svůj rodný jazyk od svých rodičů. Z takových kurzů odcházíte opravdu rozmluveni a cítíte se mnohem jistěji Chce to hledat kvalitního učitele, kvalitní učebnice, ale potřebujete i zodpovědný a osobní přístup. Neméně důležitá je kvalifikace a zkušenost lektora. Jak si nejlépe vybrat ? Doporučuje se osobní návštěva a pohovor s lidmi, kteří kurz do kterého se chcete přihlásit, absolvovali nebo do něj chodí. Málokterá jazyková výuka nebo škola by si troufla říci , že nemá kvalifikovaného lektora. Problémem je, co se za tímto slůvkem skrývá. Je to lektor, jehož jedinou kvalifikací je tříměsíční pobyt v Anglii nebo Americe nebo vysokoškolák, který si výukou jen přivydělává, nebo bývalý emigrant?

Pochopitelně se najdou i kvalitní lektoři bez vzdělání, ale vždy se jedná spíše o výjimku. S lektory totiž stojí i padá kvalita výuky. Nových, zahraničních učebnic se není třeba bát. Mnoho lektorů a učitelů z pohodlnosti nebo nekvalifikovanosti neumí s moderními učebnicemi zábavně a efektivně pracovat. Používají proto zastaralé české učebnice pro jazykové školy, v nichž studenti převážnou část hodiny vyplňují jen cvičení. V takových kurzech získáte pasivní znalost jazyka.

Vybrat si kurz angličtiny není proto jednoduchou záležitostí a o jeho volbě by neměla rozhodovat pouze cena. Neměli bychom zapomínat, že znalost jazyka je trvalou hodnotou. Investice do vzdělání se vždycky vyplatí.